Single Blog

Amerika’da Eczacılık: Son Haberler!

Amerika`da eczacılık yapmaya hak kazanmak üzere Eczacılık Sınavı’na 21 Haziran`da girmiş tüm arkadaşlarımıza şimdiden, bir kaç haftaya kadar ellerine Amerika`da eczacılık yapmaya hak kazanmak üzere Eczacılık Sınavı’na 21 Haziran`da girmiş tüm arkadaşlarımıza şimdiden, bir kaç haftaya kadar ellerine ulaşacak sınav sonuçları için “Bol şans“ diliyorum.

Sınavdan çıkanların “Acaba oldu mu?“ diye bir soru işaretine sahip olmaları, sınavın kesin “Şu kadar doğru cevapla geçilir ya da kalınır” şeklinde olmamasi… Bu sınav sizden evvel, Amerikalı eczacılara veriliyor, onların sınavda gösterdiği performansa ek olarak, tüm sınava giren ve bu sınavı daha önceden almış öğrencilerin performansına göre bir skala ortaya çıkıyor ve bu skalaya göre, sizin sonucunuz açıklanıyor… Dolayısı ile arkadaşlarımız henüz “Geçerim, geçemem“ şeklinde bir yorum yapamıyorlar…

Bir sonraki sınav tarihi geçtiğimiz hafta açıklandı. Bir sonra ki sınav 6 Aralık`ta olacak.Bu sınav için sınav merkezleri;

1-Brooklyn, NY
2-Northlake (Chicago Area),IL
3-San Mateo, CA

17 Ekim`e kadar başvurunuzu tam olarak göndermeniz gerekiyor. Sınav yeniden, kağıt–kalem kullanılan bir sınav olacak. Ve henüz kimse en azından bir 18 ay daha “computer-based” bir sınav beklemiyor.

Ne kadar çabuk başvurunuz onaylanırsa, o kadar çabuk sınava girmeye hak kazanacaksınız. Sınava giriş limitli olduğundan, bu konuda hassas davranmanız çok önemli.

Hiç başvurmamış arkadaşlar, en geç Ağustos sonuna kadar başvurularını yapmış olmalılar. Dosyanın açılıp, değerlendirmeye alınması ve durumlarının bildirilmesi en az 4 hafta sürüyor. Dolayısı ile eksik evrakınız varsa en geç Ekim 15`e kadar ellerine geçmiş olması gerekiyor.

Başvurularını yapmış,“Tebrikler, sınava girebilirsiniz“ mektubunu almış arkadaşlara, şimdiden iyi çalışmalar ve başarılar diliyorum. Herkes bu başarının, kendine inanmaktan, gerçekten tüm kaynakların en az iki kere tekrar edilmiş olmasından geçtiğini biliyor. Motivasyonunuz bu sınavı geçmiş diğer insanlar olsun. Senelerce eczacılık diplomanız için çalışıyorsunuz, herkes biliyor ki Türkiye`de eczacılık diploması alabilmek bir olaydır!!!! Gerçekten en zor, en acımasız eğitimlerden biridir. Dolayısı ile, eğer siz Türkiye`de eczacılık fakültesinden mezun olmayı başarmışsanız, inanın bana bu sınavı çok rahat geçerseniz. En azından sorulabilecek sorular ortada, kaynaklar ortada. Tek yapmanız konsantre olup gerçekten anlayarak çalışmanız… Ezberleyerek değil!!!

Başvurularını yapmış ve “Eksik evraklarınız vardır“ diye mektup almış arkadaşlara bir iki notum olacak. Öncelikle, panik olmayın! En az iki kere mektubu okuyun. Koyu renk ile yazılmış maddeler ilk dikkatinizi çekecek yerlerdir. Yanlız dikkat etmeniz gereken unsur o koyu renk ile yazılmış maddelerin altında herhangi bir açıklama olup olmadığıdır… Örneğin “ Transcript“ yazıyor ancak altında bir açıklama yoksa, o zaman, bu transcript`inizle ilgili bir sorun olduğunu göstermiyor. Aksine transcript`iniz düzgündür demek oluyor. UZUN SÖZÜN KISASI: Eğer herhangi bir açıklama yoksa bu maddelerin altında, hiç ilgilenmeyin ve bütün konsantrasyonu gerçekten madde haline gelmiş ve altında açıklama olan bölümlere verin.

Genelde Türk eczacıların karşılaştıkları madde “Proof of licence/registration“. Daha evvel ki yazımda da yazdığım gibi Türkiye`de eczacılık diplomanızı aldıktan sonra ayrıca bir sınava girip lisans almanız gerekmiyor, dolayısı ile bunu ispatlayan bir yazı almanız gerekiyor okuldan. Buna ek olarak bir de başvurunuzu yaptıktan sonra “National Board of Pharmacy” (NABP) size bir form yolluyor. Bu formun adı “Failure to obtain Licensure in a Foreign Jurisdiction“. Bu formu eksiksiz doldurup yine noter yanında imzalamanız, damga ve imza attırmanız gerekmektedir. Bu form çok önemli çünkü bunsuz asla size sınava oturma şansı vermiyorlar. Bu formu hemen doldurup “Certify Mail“ ile dosyanın üzerine; size bu mektuplarda gelmiş ve belirtilmiş, EE # numaranızı yazıp yollamanız gerekiyor. Ne kadar erken yollarsanız o kadar çabuk dosyanız kapanır. Siz de gönül rahatlığı ile artık sınava gireceğiniz tarihi bilerek ona göre çalışma planı yaparsınız.

“Eksik evrağınız var“ mektubu geldi ise, müşteri hizmetlerini arayıp, EE numaranızı vererek yetkili kişiye de neler yapmanız gerektiği hakkında danışabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri numarası : 1-847-698-6227

Sınava girdikten önce ya da sonra, Test of Spoken English (TSE) ve Test of English as a Foreign Language (TOEFL) sınavlarına girip bu neticeleri NABP`a yollatmanız gerekmekte. Sınavı geçtikten sonra 2 sene içinde alınmış bu sonuçların oraya bildirilmesi lazım. Bu sonuçlar yollandığında ve de sınavı geçtiğiniz takdirde, size FPGEE sertifikanız yollanacak ve siz de artık her Amerika’daki üniversitelerden mezun eczacılarla aynı konumda olacaksınız.

Dikkat: Burada herhangi başka bir dereceniz olsa da, master ya da doktora gibi yine de bu testlere girmeniz gerekiyor!!!

Tüm bu evrak alışverişleri olurken oldu da adres değişikliğiniz oldu. Hemen bu adresi onlara bildirmeniz gerekiyor. Çünkü başvuru formunuzdaki adres üzerinden tüm bildiriler size yapılıyor ve “forward“ servisi yapılmıyor. Dolayısı ile doğru adresi bilmeleri çok çok önemli.

Bir sonraki yazımda, 21 Haziran’da sınava girmiş arkadaşların yorumlarını aktarmaya çalışacağım. Belki 6 Aralık`ta sınava girecek arkadaşlara bir ışık tutar diye… Yine de herkesin bilgisi, çalışma şekli kendine göre değişir. O yüzden en önemlisi kendinize gerçekten uygulayabileceğinize inandığınız bir plan yapmak ve bu planı sabırla, istekle uygulamak. İsterseniz yapamayacağınız hiçbir şey yok bu hayatta. İstediniz, üniversite sınavlarına hazırlandınız ve Eczacılık Fakültesi’ne girmeye hak kazandınız. İsterseniz bu ülkede de çok rahatlıkla eczacılık yapabilecek seviyeye gelebilirsiniz…

Hadi bakalım, daha önceki yazdığım kaynak kitapları toplamaya, plan yapmaya ve çalışmaya! 4 ay bu sınava hazırlanmak için inanılmaz iyi bir süre, bunu iyi değerlendirirseniz, başarırsınız.

Sevgilerimle,

Comments (0)

Post a Comment

© Copyright 2021 - Leyla Mine Tandağ