Single Blog

Amerika’da Eczacılık ve Yeni Bir Kariyer

Türkiye`de eczacı olarak mezun olup yanlışlıkla bu ülkeye getirirse kader sizi yanmışsınız! Bu yazımda eczacılık mesleğini burada sürdürm Türkiye`de eczacı olarak mezun olup yanlışlıkla bu ülkeye getirirse kader sizi yanmışsınız!

Bu yazımda eczacılık mesleğini burada sürdürmek isteyenlere bazı önerilerim olacak bir de tabi prosedürleri anlatacağım. Öncelikle size ilk tavsiyem, bulunduğuz eyaletteki `State Board of Pharmacy`lerinizden, `information` kitapçıklarınızı isteyin. Bazı eyaletler 5 sene eğitim almayan yabancı öğrencileri, sınavları geçseler dahi eczacılık yaptırmıyor, dolayısı ile bu çok önemli. Boşu boşuna hazırlığa geçmeyin. Bu eyaletlerden bir tanesi, ILLINOIS eyaleti. Bir sonraki yazımda Illinois ve diğer bu kanuna sahip eyaletteki eczacıların neler yapabileceklerini aktarmaya çalışacağım.

Diyelim ki, `State Board`unuzla kontrol ettiniz ve hiçbir sorun yok. İlk önce `National Board of Pharmacy`in hazırlamış olduğu `Foreign Pharmacy Graduates Equivalency Examination` sınavına giriyorsunuz. Bu sınav eskiden yazılı yapılıyordu, sonra `computer-based` sınava döndü, ancak daha sonra güvenlik sorunları yaşandığı için yeniden yazılı sınava çevrildi. İlk http://www.nabp.org `a göz atarak ya da yine aynı sayfadaki email adresinden kitapçık isteyebilirsiniz. Bu kitapçıkta sınava başvurmanız için gerekli tüm bilgiler sıralanmıştır.

En önemlisi her türlü evrakınız orijinal, kapalı zarfta ve mühürlü olmalı. Kesinlikle fotokopi, fax, ya da açık olan evrakı kabul etmiyorlar. Ortalama 8 ay süren başvurudan sonraki süreyi bir de bu eksik ve yanlış evrak için uzatmak istemezsiniz.

Okul transcriptleriniz, diplomanız, tüm bunlar kapalı zarfta ve mühürlü olmalı. Kitapçıkta gelecek başvuru formunu eksiksiz tamamlayacaksınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli iki unsur şunlar ;

Türkiye`de eczacılık fakültesinden mezun olduktan sonra, eczacılık yapabilmeniz için ayrıca lisans sınavına girmeniz gerekmemektedir. Okulunuzdan bunu belirten bir yazı almanız gerekmektedir. Başvuru formun da “Lisans gerekiyor mu?” yazan kısımda “No” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor. Yine “Kayıt gerekiyor mu?” denen kısımda da “No” demeniz gerekiyor. Aslında eczacılar odasına kayıt olunması gerekse de Türkiye`de, buradaki `registered` kavramı farklı olduğu için, karışıklık çıkabiliyor.

Bu durumda, transcriptlerinizi (İngilizce tercüme edilmiş, damgalı, kapalı zarfta), diplomanızı (tercüme edilmiş, damgalı, kapalı zarfta), okuldan lisans gerekmediğine dair yazınızı (İngilizce tercüme edilmiş, damgalı, kapalı zarfta), başvuru formunuzu (tamamlamış), pasaportta kullanılan büyüklüklerde arkası imzalanmış fotoğrafınızı(noter eşliğinde, noterin hem sizi imzalarken görmesi lazım, hem damgalaması, hem kendinin imzalaması lazım. Ayrıca resminizin olduğu yere de mühürlemesi, damgalaması ve imzalaması gerekmekte), $710 dolarlık bankadan `certify` edilmiş çekinizi, ve de size aldıklarında geri gönderilecek `self-addressed post card `ınızı , ve son olarak dafazladan bir fotoğrafınızı (küçük bir zarfın içine ekleyerek), büyük bir zarfın içinde yollamanız gerekiyor.

Bu ince detaylar çok önemli, birçok arkadaşımızın başvuruları bu yüzden gecikti, dolayısı ile sınava girmeleri 1.5 sene süren arkadaşlarımız oldu.

Başvurunuzu yaptıktan sonra, size aylarca bir haber gelmeyebilir, sakın panik olmayın… Aksine başvurunuzu yaptıktan hemen sonra planlamanızı yapıp çalışmaya başlayın. Çünkü yaklaşık 2 ay evvelden size sınava gireceğiniz yeri haber veriyorlar. Dolayısı ile 2 ay kala çalışmanız yeterli olmayabilir.

Bu arada size tavsiyem, başvurduktan sonraki 2.ay itibari ile sık sık NABP`yi arayıp sınav tarihinizin belli olup olmadığını sormanız, bir takım denemeler sonucu bunun işe yaradığını farkettik.

Bu sınav için gerekli çalışma kitapları:

Morris Cody Associates Ders kitapları $1000 dolara satılmakta. Ancak almadan evvel bulunduğunuz `state`lerdeki grup emaillerine genel bir email atıp herhangi birinde olup olmadığını ya da paraya ortak olup olamayacaklarını sorabilirsiniz.

Rudman`s Questions and Answers $78 (www.Amazon.com, www.bn.com, www.yahoo.com)
Appleton`s Pharmacy Review $70 (Leon Shargel- www.Amazon.com, www.bn.com, www.yahoo.com)
Manon Sherif review questions $70 (www.Amazon.com, www.bn.com, www.yahoo.com)

Ve tüm fakültenden kalan notlarınız, ders kitaplarınızı çalışmanızda fayda var. Size tavsiyem bir iki eczacılık kanunları ile ilgili kitap okumanız.

Çalışma grupları oluşturabilirsiniz.

Bir sonraki sınav tarihi açıklanmamış olsa da aldığımız duyumlar, Aralık 2003`de ya da Ocak 2004`de diğer sınavın olabileceği yönünde.

Bu arada bu sınavdan evvel herhangi bir eczanede eczacı teknisyeni olarak da çalışabilirsiniz. Bunu yapmanız ve zaman ayırmanız çok önemli. Bütün ilaç isimleri hakkınızda bilginiz olabilir, eczacılık sisteminin içinde olursunuz ve de diğer bu sınava hazırlanan insanlarla tanışabilirsiniz. Dahası ve en önemlisi, çalıştığınız firma büyük eczane zincirlerinden biri ise o zaman bu sınava çalışmanıza yardımcı olabilir hatta sınav paranız ve ders kitaplarınız için sponsor dahi olabilirler. Dolayısı ile yakın çevrenizdeki eczanelere direk gidip eleman arayıp aramadıklarını sorabilirsiniz. Aramıyorlarsa bile muhakkak bir `Resume` ya da en azından telefon numaranızı bırakın. Genelde teknisyenler arasında çok sık sirkülasyon oluyor ve eczaneler hemen ilk geleni işe alıyorlar. Eczacılık teknisyenliği için saatine $8-10 dolar ücret verilse de , `benefit`leri açısından çok önemli bir iş. Dahası, deneyimlendikçe saat ücretiniz artmakta…

Bir de tabi yabancı eczacıların çok rahatlıkla geçebildikleri, PHARMACY TECHNICIAN CERTIFICATE EXAM var , bu sınavı da alabilirsiniz ve “Certified Pharmacy Technician” olabilirsiniz. O zaman ücret, saat başına $18 dolarlara kadar çıkabilmektedir… Unutmayalım ki `Pharmacy Technician’lık bu ülkede çok saygın bu açıdan teknisyenlik mesleğine gönül vermiş, bu alanda kariyer yapan insanlar bulunmakta ve eğitimlerine devam ettikleri sürece aldıkları saat ücreti özellikle hastahane çalıştıklarında çok artmakta. Türkiye`den gelmiş birçok eczacı ablalarımız, abilerimiz, hala eczacı teknisyeni olarak çalışmakta ve bu yolda kariyerlerini devam ettirmekteler.

`Pharmacy Technician Certificate` ilk sınavı Temmuz 26’da. Mayıs 30’a kadar bu sınav için başvurabilirsiniz. Direkhttp://www.ptcb.org ‘a gidip, $120 dolar ödeyerek başvurabilirsiniz.

Bu sınav için çalışma kitabları:

Manor Sherif technician review questions.
APA – Technician Review Book
APA- Quick Study Guide
APA – Mathematics, Pharmaceutical calculations.

Bu arada Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olmuş ve sağlık sektörü ile ilgilenen arkadaşlarımız için de iyi bir kariyer olacağına inandığım Pharmacy Technician’lık sınavına kısa sürede hazırlanabilirsiniz. Dolayısı ile üniversiteye gitmeyi düşünmeyen ancak yeni bir kariyer yapmak isteyen Türkiye’den yeni gelmiş arkadaşlarımız bu iş alanını da düşünebilir.

FPGEE ya da Pharmacy Technician’lık için daha geniş bilgi almak isterseniz, ya da herhangi özel sorularınız varsa lütfen benim özel email adresime sorularınız yollayın. En geç 48 saat içinde size geri döneceğim.

Bir sonraki yazımda FPGEE sınavını geçtikten sonra yapmanız gerekenleri anlatacağım. Şimdilik hoşça kalın, mutlu kalın, bol bol ders çalışın.

LMT

Comments (0)

Post a Comment

© Copyright 2021 - Leyla Mine Tandağ