Single Blog

Özgeçmiş Hazırlama

Eczacı arkadaşlarım anladığım kadarı ile panik olmuş bir şekilde Aralık ayındaki Fpgee testine hazırlanıyorlar. Hep yazıyorum ama yeniden yazayım arkadaşlar panik olmayın lütfen. Herkes giriyor ve geçiyor bu sınavı. Sıkı bir çalışma programı, motivasyon ve özgüven size başarıyı getirecek. Geçtiğimiz Haziran ayında sınava giren arkadaşlardan duyduğum kadarı ile sizlere daha evvel yazdığım Morris Cody Kitaplar serisi kesinlikle yeterli oluyormuş; teorik bilgi açısından. Bunun üzerine de Manon Sharof ‘un test kitaplarını çözdüğünüz takdirde artık kimse size dur diyemez… Biliyorum ki bu sınava çalışmak inanılmaz sıkıcı ve yorucu… Çoğu zaman ümidi kesip artık kitapları parçalama durumuna gelebilirsiniz ama bir nefes alın, rahatlayın ve kendinizi toparlayıp, çalışma ortamınızı değiştirip (en azından eşyaların yerlerini değiştirin) azimle çalışmaya devam edin. Başaracaksınız ben biliyorum. 

Yeni mezun bir iki arkadaşım var. Yeni yeni iş aramaya başladıklarını biliyorum. Oldukça da zor bir dönem geçiriyorlar. Kimisi panik halinde, Master dereceleri bittikten sonra hak kazandıkları OPT (Optional Training – Özel çalışma izni) izni bitmeden iş bulmaya çalışıyorlar, kimisi de OPT’ye başvurmadan bir iş bulma derdindeler. Hep söylüyorum özellikle New York çevresinde iseniz, lütfen Türk şirketlerine başvurun. Oldukça fazla ilan veriyorlar. New York Türk Ticaret Ateşeliği’ni ziyaret edin, firmalar bazen buraya eleman bilgisi için başvuruyorlar. Muhakkak birer özgeçmişinizi kendilerine iletin. Özellikle tekstil firmaları eleman açıkları için bu ofise başvurabiliyorlar. Türk firmaları hem İngilizce hem Türkçe bilen elemanlar arıyorlar hem de H-1 çalışma vizenize sponsor olabiliyorlar. Tabii ki kısıtlı sayıda eleman aranıyor ve işe alınıyor… Ama neden bu kişi siz olmayasınız? Denemek zorundasınız. 

Bana geçen gün iki adet özgeçmiş geldi. İş yeri e-mail adresime. Arkadaşlar, bir Türk vatandaşına özgeçmişiniz gidiyor olsa da, unutmayınız ki o kişi Amerika sınırlarında bir firmada çalışıyor. Ve dolayısı ile ileteceği kişiler veya kendisi ancak İngilizce bir özgeçmişi değerlendirebilir. Şimdi “aman bunu biliyoruz” diyebilirsiniz. Ama bana gelen son iki özgeçmiş Türkçe idi üstelik Türkiye’deki özgeçmiş (CV) yazılma şeklinde idi. O şekilde bir özgeçmişi kimse kabul etmez burada. Öncelikle doğum tarihi veya yeriniz asla özgeçmişinize yazılmamalıdır. Aynı zamanda bekar olup olmadığınızda yazılmamalıdır. Bunlar kişisel bilgilerdir ve özel olduğu için de ne sorulabilir ne de sizden cevap vermeniz ya da kendiliğinizden söylemeniz beklenir. Bu kanunlara aykırıdır. Buna lütfen çok dikkat edin. Tabii ki Türkiye’den yeni gelmiş birisi için belki garip karşılanabilir ya da bilinmiyorda olabilir, zira ben de Türkiye’de kariyer sayfalarına baktığımda iş ilanları “Yaş sınırlı, vs.“ şeklinde çıkıyor. Burada böyle bir durum söz konusu olamaz. Böyle bir ilan göremezsiniz ve de özgeçmişinizde de yazmanız katiyen hoş karşılanmaz. 

Bunun dışında hobilerinizi yazmak istiyorsanız da tercihen “OTHER“ diye bir bölüm açıp orada da üye olduğunuz mesleğinizle ilgili organizasyonları, katılım düzeyinizi ya da özellikle bir göreviniz varsa bunu belirtmeniz beklenir. Muhakkak özgeçmişinizin en altına “Reference available upon request” yazmalısınız. 

Eğer ki yeni mezun değilseniz, başvurduğunuz işin olduğu endüstri de en az 3 sene deneyiminiz var ise o zaman muhakkak bir özgeçmiş başlığı yapıp örneğin “Professional, Experienced Marketing Consultant, BS, MBA” şeklinde yazın. Bunu sayfanın ilk başında ortaya yazacağınız isim, soyad, adres, telefon, e-mail ve varsa kişisel web sayfanız altındaki bölüme sayfanın en solundan başlayarak başlık şeklinde atın. 

Daha sonra “Professional Experiences” şeklinde bir başlık atarak, ilk olarak iş yerindeki ünvanınız altına firmanızın adı, hangi şehir, eyalet ve ülkede olduğu, sağ köşeye aynı hizada çalıştığınız tarihler. Altına tek tek sorumluluklarınız. Burada anahtar kelimeler, özellikle mesleğinizle ilgili terimleri yazın. Başvurduğunuz posizyonda; iş tanımı bölümünde, daha evvel yaptığınız işe uyan sorumluluklar varsa, bunları yazın. 

Professional Experiences bölümü bittikten sonra bu sefer “Education“ diye bir bölüm açın. Yine aldığınız Diploma dereceniz ve varsa konsantrasyon alanlarınızı bold ile sol tarafta olacak şekilde sağ tarafa doğru başladığınız ve bitirdiğiniz tarih. Ya da hala okulda iseniz başladığınız tarih- present yazıp Expected Graduation tarihinizi belirtebilirsiniz. Altına ilk önce okul adınız, şehir, eyalet ve ülkeyi yazın. Onun altına derecenizle ilgili yine başvurduğunuz işte kullanabileceğiniz ders konuları ve adlarını yazabilirsiniz. Beşten fazla yazmamaya dikkat edin.

Education bölüm bittikten sonra varsa stajlarınızı yazacağınız “Internship“ bölümü açın yine aynen iş bölümde ki düzeni uygulayın. Internship bölümünden sonra ilk önce “Language Skills” Turkish, English, varsa üçüncü diliniz, sonra “Computer Skills“ Buraya bildiğiniz her programı başta MS Excel, Access, Word, Power Point vs. olmak üzere yazın. İsmini duyduğunuz bir kere gördüğünüz windows-based bir program olsa bile yazın. Zira bir kaç kere kullandıktan sonra alışabileceğiniz için yazmanızda hiç sakınca yok. Önce özellikle belirtmek istediğiniz başarılarınız var ise; “Accomplishments” bölümü açıp altına bu başarılarınızı sıralayabilirsiniz. Ya da direk olarak “OTHER” bölümüne geçip hem organizasyon üyeliklerinizi hem de bu başarılarınızı sıralayabilirsiniz. 

Eskiden bir sayfa olsun, uzun olmasın denilirdi özgeçmişler. Ben buna hiç bir zaman inanmadım. Çok detay olmadığı halde 2 hatta bazen 3 sayfa olan özgeçmişler gördüm ve hepsi iş deneyimleri ile dolmuş özgeçmişler o zaman şansınız yok yazmak zorundanız. Hiç sıkıntı etmeyin muhakkak bunları yazın. Eksiltmeye çalışacağım diye önemli bir detayı atlamayın sakın. 

Genel Olarak özgeçmiş örneği şu sekilde olabilir; 

not: Sayfada tam gözükmeyebilir ama isim soyad bölümü merkezde olacak. Tam ortada

İsim Soyad

Adres 

Telefon 

E-mail ve Kişisel Web Sayfanız 

Özgeçmiş başlığınız yukarıda yazmış olduğum örnek gibi olabilir. 

Professional Experiences 
ÜNVANINIZ TARİH (AY VE YIL OLARAK YAZACAKSINIZ) 

İŞ YERİ ADINIZ, ŞEHİR, EYALET, ÜLKE 

*Görevlerinizi sıraladığınız bölüm. 

Education
Dereceleriniz (En son aldığınız dereceden başlayarak) Başlangıç – Bitiş Tarihi 

Okul adınız, Şehir, Eyalet, Ülke 

NOT : Bir–iki sene gittiğiniz okullar var ise, tam derece almadıysanız bile muhakkak o okullara gittinizi belirtin. 

Internship 
Ünvanınız TARİH (AY VE YIL OLARAK YAZACAKSINIZ) 

İş yeri Adınız, Şehir, Eyalet, Ülke 

*Görevlerinizi sıraladığınız bölüm 

Language Skills 
Turkish, English 

Computer Skills

Accomplishments

Other

Reference Available Upon Request

Özgeçmişiniz bir sayfadan uzunsa, ilk sayfanın dışındaki her sayfanın başına muhakkak isminizi yazınız. Sayfa numaralarını sayfanın sağ alt köşesine koyun. İsterseniz başlıkları sayfanın ortasına da koyabilirsiniz ya da en sol tarafını da. 

Özgeçmiş hakkında sizlere yardımcı olabilecek internet sayfaları ; 
http://www.vault.com/survival/center gg.jsp
http://www.vault.com/nr/ht list.jsp?httype=8
http://www.collegegrad.com/resume/freeresumeexample.shtml,
http://resume.monster.com/archives/samples/
http://jobsearchtech.about.com/library/weekly/aa070599.htm,
http://www.sampleresumes.com/sample-resumes.htm
http://www.hotjobs.com/htdocs/tools/resumes/index-us.html
http://www1.umn.edu/ohr/ecep/resume/combinat.htm,
http://www.jobbankusa.com/resumewrite/ResumeTemplates/

Bunlar gibi ve daha niceleri internet üzerinden bulunabilir. Ayrıca muhakkak yaşadığınız yerde ki Barnes & Noble ya da Borders ve diğerleri gibi kitapevlerini de gezip özgeçmiş yazma ile ilgili kitaplar bulabilirsiniz. Bir Pazar günü gidip hem kahvenizi içip hem de kitapları satın almadan bu kitaplara göz gezdirip notlar alabilirsiniz. 

Bu konu ile ilgili sorularınız olursa lütfen çekinmeden sorun. Ama unutmayın ki iş aramaya başlamadan evvel sizi anlatacak, sizin diliniz olacak bir özgeçmişe ihtiyacınız var. Bu yüzden de bu sunduğunuz dökümanın en iyi şekilde hazırlanmış olması gerekiyor. 

Şimdiden hepinize iş aramalarınızda şans ve başarı diliyorum. 

Sevgiler.

Comments (0)

Post a Comment

© Copyright 2021 - Leyla Mine Tandağ