Single Blog

Siz Bu Sınavı Geçersiniz!

Kesinlikle en az iki kere okunması gereken bir kitap var. Compherensive Pharmacy Review by Leon Shargel. Bu kitaba artık kısaca CPR diyoruz…(yahoo grouplarda rastlarsanız bu kısaltma ile geçiyor). Bu kitabın bir de soru kitapçığı var. Bu iki kitabı da artık hangi sayfasında ne var konumuna gelene kadar tekrarlamanız gerekiyor.

Bir diğer kitapçıklar serisi; Morris Cody Associates`in yayınladığı kitaplar. Bu 18 kitap çok önemli. Normalde MCA sırf kendi kitapları ile çalıştığınızda başarıyı garantiliyor. Dolayısı ile, güvenen ve sırf bu kitaplardan çalışan çok fazla. Buna paralel, geçende çok fazla… MCA inanılmaz bir şekilde çalışılması gereken herşeyi bu kitapçıklarla özetlemis durumda. Bu kadar değerli olan kitaplar tabii çok da pahalı, arkadaşlarınıza sormanızı, fotokopi çektirerek maliyeti düşürmesinizi tavsiye ediyorum.

Bir de sınava bir hafta kala MCA bulunduğunuz eyaletlerde hızlandırılmış dersler açıyor. Bu MCA kitapçıklarını almış olanlar $300, almayanlar ise $600 dolar ödeyerek bu bir haftalık kurslara katılabiliyorlar. Bir kısım son hafta olduğu için bu kadar yüklemenin doğru olmayacağını iddia etse de, bir kısım da kesinlikle inanılmaz yararı olduğunu söyledi… Seçim size kalmış, kurs ortamında daha iyi anlayanlar kursa, evde tek başlarına daha iyi kavrayanlar ise ev ortamında ama eninde sonunda, gerekli tüm konular tekrarlanarak sınava hazırlanabilirler.

Sınavda, hesaplamalar ağırlıkta. Bunun içinde www.pharmacyexam.com `dan Manon Sharoff `un FPGEE Calculations kitabını alabilirler. www.pharmacyexam.com `dan bu kitapları ısmarlayabilirsiniz. Yeri gelmişken, yine Manon Sharoff`un soru ve cevaplardan olan kitabına da bir göz atın, bir arkadaşım aynı soruların çıktığını söyledi. Banko sorular var dedi… Yani bizim üniversite sınavımıza benziyor biraz…

Farmakoloji o kadar önemli değil, önemli olan Toksikoloji, Pharmacokinetics, Biokimya, Anatomy, Immunology, Temel Bioloji, Kimya. Bunları çok iyi çalışmış olmanız gerekiyor. Sonra yine, Eczacilik mevzuatını bizdeki adı ile, yani Eczacılık yönetmeliğini, buna bağlı, işletmenin hangi ekonomik koşullardan etkilenebileceği ve yine istatistik hesaplamalar vs. sınavın parçası.

Sınav hakkında sorular sorabileceğiniz, bilgi alışverişi yapabileceğiniz yahoo groups`lar var 1.grup “pharmaceutical-internet@yahoogroups.com” buraya üye olabilirsiniz. Bir diğeri ise “ FPGEE-StudyGroup@yahoogroups.com “. Bu ikincisinin çok yararlı olduğunu söyleyebilirim. Buradan ucuza ikinci el kitap satın alabilir, sınava girmiş arkadaşlardan bilgi sahibi olabilir, aynı zamanda yine bazı soruların çözümleri için yardım isteyebilirsiniz.

Şimdi gelelim en önemli konuya; 1 Ocak 2003`ten sonra Eczacılık diploması alacak arkadaşlar için bir şart konuldu. Bu sınava girebilmeleri için 5 senelik öğrenim programlarından mezun olmaları gerekiyor. 4 sene Eczacılık öğrenimi sonucunda diploma almış hiçbir Eczacı dünyanın neresinden olursa olsun bu sınava kabul edilmeyecek. Ancak bu tarihten önce diplomasını almış tüm Eczaci arkadaşlar sınava kabul edilebilecek. Amerika’daki Eczacılık kurumlarının artık hepsinin 5 senelik programa çevrilmesi, ve belli bir standart korunabilmesi ve adaletli olunması adına böyle bir yürürlülük getirildi.

Bu arada, FPGEE geçtiğiniz halde, hangi senede mezun olursanız olun, hali hazirda kabul etmeyen eyaletler için çözüm ise, başka bir eyaletten Eczacılık lisansı alıp sonra yaşamak istediğiniz eyalete dönüp PharmD. programına devam edip öyle o eyaletin lisansı almanız. Şu an görülen tek yöntem bu. Örneğin Illinois eyaleti kabul etmiyorsa FPGEE sertifikanızı, Indiana eyaletine gidip oranın eyalet lisans sınavına girip, lisansınızı aldıktan sonra University of IL, Chicago`da PharmD programına devam edip yaklaşık 1.5 sene sürüyordu , o programa devam edip daha sonra PharmD olarak Illinois eyalet sınavına girebilirsiniz. Başka bir eyaletten lisans almadan PharmD programına kabul edilemiyorsunuz dolayısı ile epey uzun bir yol haline dönüşüyor sistem. Aslında PharmD için bu şartı kaldırsalar eminim bir çok Eczacı PharmD olabilmek için bu programa katılacak ancak şu an için böyle bir değişiklik yapılmış durumda değil.

CPR, MCA ve Manon Sharoff kitapları ile bu sınavı geçebileceğinizi bilmek sizi motive etmeli ve hemen bu kitaplara ulaşmaya yöneltmeli diyorum. İki ay kalmış olsa da… Bunun hala yeterli olduğunu savunan arkadaşlarımız var. Dahası, ön hazırlığa geçip 2004 Haziran’da olacak sınav için başvuralara başlarken bir yandan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bu kadar okuduk, bir sürü yeni sınav mı diyorsunuz?” duyuyorum… Haklısınız da ancak çok önemli olan mesleklerimizde daha başarılı ve bilgili olmak adına bu sınavları almamız gerektiğini unutmayalım. Bunlar bizler için önemli, kendi bilgilerimizi tazelememiz, ve toplum sağlığına daha yararlı olmamız için. Amerika`daki Eczacılık çok önemli. Eczanede size danışan binlerce hasta olacak ve doğru ve zamanında bilgi verebilir duruma gelmemiz gerekiyor. İnanın boşa gitmeyecek çabalarınız, bunun yanında iyi, huzurlu, rahat bir hayatta sizi bekliyor olacak. Hem maddi hem manevi.
Zaten hayatın kendisi sınav yeri değil mi? Hergün ka]c sınavdan başarı ile geçiyorsunuz; haberiniz olmadan, düşünün bir kere!

Hadi oflamayı, puflamayı bırakın biran evvel kitaplarınıza saldırın. Eczacı olmayıp bu yazıyı okuyan arkadaşlardan ricam da, Eczacı arkadaşlarınız varsa, bu bilgileri onlarla paylaşmanız. Şimdiden teşekkürler.

Bu arada Sezen Aksu son albümünde “Bu kızı yeniden büyütmeliyim ” diyor, ben de ” Bu albümden söz etmeliyim” diyorum… Çünkü Sezen Aksu yine bir klasik haline gelecek son albümü “Yaz” `ı çıkarmış. Türkiye`ye gittiğimde dinleme fırsatım oldu. İnanılmaz bir albüm. Eminim her şarki sizi başka bir duygu yelpazesi ile serinletecek. Her şarkıda, ayrı bir hatıra ile yüzleşeceksiniz. Kendinizi bir daha tanıyacaksınız, ve albüm sonunda ufak bir gülümse ile CD çalarinizi kapatacaksiniz…Deneyin…

Mutlu Kalın,

Comments (0)

Post a Comment

© Copyright 2021 - Leyla Mine Tandağ